Wyszukiwarka

Pracownia Endoskopowa

Pracownia Endoskopowa

czynna od poniedziałku do piątku  (w godz. 7.00-15.00)

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO GASTROSKOPII

            Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny przełyku, żołądka i dwunastnicy z jednoczesną możliwością pobrania wycinków. Przed rozpoczęciem badania gardło zostanie spryskane sprayem znieczulającym (10% Lignocaina). Następnie lekarz, po założeniu między zęby plastikowego ustnika, wprowadza do jamy ustnej i gardła gastrofiberoskop prosząc o wykonanie ruchu połykowego. Za pomocą źródła światła, specjalistycznego układu optycznego oraz kamery video możliwe będzie uwidocznienie na ekranie monitora poszczególnych części górnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do badania histopatologicznego.

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

 • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca)
 • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
 • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
 • zachłyśnięcie treścią żołądkową

Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

Prosimy Państwa, żeby przez 30-60 minut po badaniu  z pobraniem wycinków nic nie jeść i nie pić, a przez dwie godziny unikać gorących posiłków i płynów. Ponieważ  w związku ze znieczuleniem gardła mogą wystąpić trudności w połykaniu należy mieć na względzie możliwość zachłyśnięcia się, przez kilka godzin jeść ostrożnie i powoli. Należy bezzwłocznie poinformować swojego lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu wystąpią silne bóle jamy brzusznej, czarny stolec lub inne dla Państwa niepokojące objawy.

Badania dodatkowe

 • Nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
 • Pięć dni przed planowanym badaniem  należy odstawić leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Syncumar, Polocard.

Sposób przygotowania pacjenta do badania

 • Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.
 • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
 • Badanie poprzedzone jest podpisaniem zgody.

Pacjent na badanie zgłasza się ze skierowaniem.
W przypadku zabiegów operacyjnych dotyczących przewodu pokarmowego pacjent powinien dostarczyć stosowną dokumentację.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII

           Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na stwierdzenie lub wykluczenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego kolonoskopu przez kanał odbytu do poszczególnych coraz głębszych partii jelita grubego. Zabieg ten może być okresami bolesny, dlatego u dzieci wykonuje się go w sedacji. W czasie badania konieczne jest wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita  i tym samym dokładną ocenę śluzówki, wykluczenie zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej, obecność nadżerek, owrzodzeń, krwawienia, polipów, guzów czy malformacji naczyniowych. W razie potrzeby możliwe też jest pobranie  za pomocą szczypczyków biopsyjnych wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego.
Spotkane z kolei polipy usuwane są w całości specjalną techniką elektroresekcji z użyciem pętli diatermicznej. Wszystkie te zabiegi nie są bolesne, wiążą się jedynie z minimalnym ryzykiem krwawienia.

Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

 • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego(zaburzenia rytmu, zaostrzenie w  przebiegu choroby niedokrwiennej serca),
 • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
 • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
 • zachłyśnięcie treścią żołądkową.

Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

Po badaniu pacjent pozostaje na obserwacji 2-3 godzin, aż do całkowitego wybudzenia.


PRZYGOTOWANIE JELITA GRUBEGO DO KOLONOSKOPII

 1. Pięć dni przed planowanym badaniem w zakresie jelita grubego należy odstawić leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Syncumar, Polocard.
 2. Dwa dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać tłustych wędlin, sałatek, warzyw, owoców pestkowych, pestek, ciemnego pieczywa, napojów gazowanych.
 3. Zaleca się stosowanie diety półpłynnej, kleików, napojów niegazowanych, herbaty.
 4. Dzień przed badaniem można spożyć lekkostrawne śniadanie, ziołową herbatę, bułkę, przecedzony bulion z rosołu.
 5. Dzień przed badaniem, około godziny 14.00 należy rozpocząć przyjmowanie preparatu o nazwie Fortrans, w dawce jedna saszetka. Saszetkę należy rozpuścić w 1 litrze wody. Całkowicie należy przyjąć 3 – 4 litrów przygotowanego płynu w czasie jedna szklanka na 15 minut.
 6. W dniu badania należy:

–   rano przyjąć leki regularnie stosowane,

–   wypić jedną szklankę wody.

 1. Badanie odbywa się w godzinach dopołudniowych w krótko działającym znieczuleniu dożylnym podawanym w celu ograniczenia bólu, poprawy komfortu badania pacjenta.
 2. Po wykonanym badaniu przy dobrym samopoczuciu pacjenta, za zgodą lekarza, pacjent może zostać wypisany do domu.

Dokumenty do pobrania:

GASTROSKOPIA – świadoma zgoda

KOLONOSKOPIA – świadoma zgoda 

Pracownia Endoskopii

Accessibility Toolbar