Wyszukiwarka

Otrzymaliśmy srebrną odznakę „Maluchy Na Brzuchy”

25 października 2021

Z satysfakcją przyjęliśmy informację, że nasz Szpital Powiatowy otrzymał w rankingu szpitali wspierających po porodzie kontakt dziecka z rodzicem skóra do skóry srebrną odznakę „Maluchy Na Brzuchy”.

Fundacja Rodzić po Ludzku przeprowadza jedyny taki ranking polskich porodówek pod kątem realizacji prawa do dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie, czyli faktycznie sprawdzający, czy dana placówka wspiera kontakt skóra do skóry po porodzie!

Link do rankingu: https://maluchynabrzuchy.pl/maluchy-na-brzuchy-2021/#page-content

Niezakłócony, wczesny kontakt mamy z dzieckiem zaraz po porodzie jest tak ważny, że jego respektowanie, bazując na licznych doniesieniach naukowych, zaleca Światowa Organizacja Zdrowia:

 • Rozpoczęcie kontaktu “skóra do skóry” natychmiast po narodzinach (w ciągu pierwszych 5 minut),
 • nieprzerwane jego trwanie przynajmniej jedną godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią),
 • zachęcanie matki do rozpoznania u dziecka gotowości do ssania oraz zaoferowanie jej pomocy w przystawieniu dziecka do piersi, jeśli będzie tego potrzebowała (WHO, 2006).

Od kwietnia 2011 r. w Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia, regulujące zasady postępowania podczas porodu fizjologicznego i po porodzie. Rozporządzenie nakazuje m.in., że kontakt mamy z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, o ile nie ma przeciwskazań medycznych wynikających ze stanu matki lub dziecka, powinien przebiegać w sposób niezakłócony aż do zakończenia pierwszego karmienia. Więcej o rozporządzeniu (tzw. standardzie opieki okołoporodowej)
Co to jest kontakt “skóra do skóry”?Kontakt “skóra do skóry” oznacza, że zaraz po porodzie nagi noworodek położony jest na nagich piersiach swojej mamy. Mama może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest w dobrym stanie, to dokładne badanie malucha przez pediatrę oraz takie czynności jak wykąpanie, zmierzenie i zważenie, powinny być wykonane po zakończeniu pierwszego karmienia. Powodem oddzielenia dziecka od mamy nie może być rodzenie łożyska, oględziny krocza i łożyska, szycie naciętego lub pękniętego krocza w znieczuleniu miejscowym.

Badania naukowe potwierdzają wiele korzyści, jakie daje niezakłócony pierwszy kontakt “skóra do skóry”:

 • bliskość dziecka ułatwia wyrzut hormonu zwanego oksytocyną, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;
 • dziecko szybciej i lepiej adaptuje się do nowych warunków;
 • dziecko kolonizowane jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną matki;
 • noworodek otrzymuje swoją pierwszą naturalną “szczepionkę”. Zawdzięcza to siarze – gęstemu, żółtemu płynowi, znajdującemu się w piersi, zanim pojawi się mleko właściwe. Siara zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi;
 • przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku optymalną temperaturę, zmniejsza się ryzyko wychłodzenia organizmu;
 • Dziecko uczy się efektywnego ssania, co w przyszłości pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z karmieniem piersią;
 • Wczesny kontakt zwiększa szansę na długie karmienie piersią;
 • Dzieci, które miały wczesny kontakt z matką krócej i rzadziej płaczą;
 • Rodzi się szczególna więź między matką i dzieckiem, wzmacnia się instynkt macierzyński

Więcej informacji u źródła: https://www.rodzicpoludzku.pl/porod/pierwsze-spotkanie-z-dzieckiem-najwazniejsza-godzina.html

Posted in Aktualności

Accessibility Toolbar