Wyszukiwarka

Optymalizacja antybiotykoterapii

6 lutego 2015

Wykład prof. Milana Niksa w brodnickim szpitalu

Coraz większym problemem naszych czasów jest uodparnianie się bakterii na antybiotyki, dotyczy to także pacjentów hospitalizowanych i tzw. szpitalnych szczepó w bakterii. Ważne jest więc umiejętne podawanie właściwych antybiotyków na określone bakterie i w optymalnej dawce. Specjalny system takiego doboru i dawkowania antybiotyków opracował słowacki prof.Milan Niks (Prezes NRC for antibiotic resistance surveillance, Prezes Słowackiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej), który odwiedził brodnicki szpital.
Personel brodnickiego szpitala wysłuchał konferencji prof. Milana Niksa na temat opracowanej przez niego metody MIDITECH oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów i farmakologicznego systemu eksperckiego, na podstawie którego można zaproponować minimalne dawkowanie antybiotyku dla pacjenta na podstawie oznaczonego MIC oraz wartości GFR (biorąc pod uwagę płeć oraz wiek).
Metoda opracowana przez prof. Milana Niksa jest już stosowana przez laboratorium analityczne brodnickiego szpitala.Posted in Aktualności

Accessibility Toolbar