Wyszukiwarka

Gratulacje i nagroda dla “Położnej na medal”

22 stycznia 2020

Dyrekcja brodnickiego szpitala pogratulowała i wręczyła nagrodę Pani Mirosławie Rutkowskiej, laureatce ogólnopolskiego konkursu “Położna na medal”.

Mirosława Rutkowska z Brodnicy została najlepszą położną w województwie kujawsko-pomorskim w konkursie „Położna na medal”. Zwyciężczynią szóstego ogólnopolskiego konkursu na najlepszą położną została Janina Frączek z Krosna. Do plebiscytu zgłoszonych zostało 519 położnych z całego kraju. Pamiątkowe medale zostaną wręczone laureatkom na uroczystej gali 13 marca w Warszawie.

„Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Pomysłodawcą konkursu i kampanii społeczno-edukacyjnej prowadzonej pod tą samą nazwą jest AMA – Akademia Malucha Alantan, a mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal.

Głosowanie w konkursie, w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia i zakończyło się 31 grudnia. Zwyciężczyni, Janina Frączek z Krosna (960 głosów) jest położną od 32 lat. Drugie miejsce zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), a trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów). Podobnie jak w ubiegłych latach, nad kampanią i konkursem patronat honorowy objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, patronatów merytorycznych udzieliły: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja “Rodzić po Ludzku”, Stowarzyszenie “Dobrze Urodzeni” oraz Polskie Centrum Edukacji.

Laureatka kujawsko-pomorska, Mirosława Rutkowska zdobyła 645 głosów. Od 32 lat pracuje w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i na sali porodowej. Mirosława Rutkowska poza pracą na oddziale, od pięciu lat dodatkowo jest również położną środowiskową w POZ przy szpitalu. W ramach przyszpitalnej szkoły rodzenia prowadzi edukację przedporodową i udziela porad laktacyjnych. Najlepsza położna w województwie kujawsko-pomorskim odbyła szereg kursów i szkoleń, w tym m.in. kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej noworodka i kurs komunikacji z pacjentem.

– Pracy położnej nie można traktować jak każdej innej pracy – mówi Mirosława Rutkowska. – Dla mnie to misja, której oddaję się w całości. Obcując na co dzień z cudem narodzin, pomagam rodzicom w tym pięknym, ale i bardzo trudnym i emocjonalnym dla nich okresie. Pracy podporządkowane jest całe moje życie, w tym także prywatne, gdyż obdarzona zaufaniem moich pacjentek, przyjmuję poród i kontynuuję dalszą opiekę nad matką i dzieckiem jako położna rodzinna. Nie odmawiam pomocy niezależnie od pory dnia i nocy. Położnictwo wymaga wielkiej pokory. Nie ma tu miejsca na schematy i rutynę. Każdą rodzącą i młodą matkę traktuję indywidualnie, z empatią i zaangażowaniem, tak jak sama chciałbym być traktowana – puentuje laureatka.

Położna jest zawodem wymagającym powołania. Opieka nad ciężarnymi, świeżo upieczonymi mamami i noworodkami, a nierzadko także wsparcie, jakie położne dają całym rodzinom wiążą się ze szczególną odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

– Tytuł „Położnej na medal” to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie – mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan. – Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają.To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja

Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.

 

Posted in Aktualności

Accessibility Toolbar