Wyszukiwarka

Szczepimy uczniów 12+

15 września 2021

Pracownicy medyczni ZOZ w Brodnicy przeprowadzają szczepienia uczniów w wieku od 12 lat. Zaplanowane wcześniej szczepienia odbywają się w szkołach na terenie powiatu brodnickiego oraz w Powiatowej Przychodni Rodzinnej na terenie szpitala.

Uczniów można zapisywać na szczepienia w POZ ZOZ Brodnica, ul. Wiejska 9, INFOLINIA / REJESTRACJA 459 595 575 po połączeniu proszę wybrać 1

Młodzież w wieku 12-17 lat może otrzymać:

 • szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer przy zachowaniu odstępu 21 dni między dawkami. Pobierz ulotkę
 • szczepionkę Spikevax Moderny, przy zachowaniu odstępu 28 dni między dawkami. Pobierz ulotkę

Na szczepienie dziecka musi wyrazić zgodę rodzic. Czy dziecko może być zaszczepione, ostatecznie decyduje pracownik medyczny przed samym szczepieniem. Decyzję tę podejmuje w oparciu o kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, który wypełnia rodzic.


Informacje Ministerstwa Zdrowia na temat szczepień uczniów.

Przygotowanie dziecka do szczepienia

Szczepienie nie wymaga jakichś specjalnych przygotowań, ale jest kilka rzeczy, o które warto zadbać:

 • postaraj się, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem
 • zachęć dziecko do aktywności fizycznej przed szczepieniem (podobnie jak sen to dobrze wpływa na odporność)
 • dopilnuj, aby dziecko nie było na czczo i zjadło pełnowartościowy posiłek przed szczepieniem
 • nie odstawiaj samodzielnie przed szczepieniem leków, które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem.

Szczepionka to zastrzyk, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków, omów z nim tę sytuację i porozmawiaj z wychowawcą.

Szczepienie w szkole

Szkoła umówi się z punktem szczepień na swoim terenie lub zapewni nastolatkom zorganizowane wyjście na szczepienie.

Co należy wiedzieć:

 • szczepionka jest podawana domięśniowo, najczęściej w lewy mięsień naramienny
 • po wykonanym szczepieniu dziecko musi odczekać w wyznaczonym miejscu 15 minut, to standardowe działanie, na wypadek  gorszego samopoczucia po szczepionce
 • dziecko musi być w maseczce
 • uprzedź dziecko, by nie zdejmowało od razu plastra po szczepieniu, niech odczeka do 30 minut
 • pełne szczepienie to dwie dawki szczepionki, więc szkoła umówi od razu termin drugiego szczepienia. Szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.

Nie obawiaj się niepożądanych odczynów poszczepiennych u Twojego dziecka. Występują one rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg. Objawy takie jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielka gorączka zazwyczaj ustępują w ciągu 1-3 dni. Możesz podać dziecku, jeśli się nieco gorzej poczuje, paracetamol, ale pamiętaj, by nie przekraczać dozwolonej dawki dziennej tego leku. W przypadku większego dyskomfortu lub pogorszenia stanu zdrowia skontaktuj się z lekarzem.

Unijny Certyfikat COVID

Po szczepieniu na Internetowym Koncie Pacjenta Twojego dziecka pojawi się Unijny Certyfikat COVID do pobrania. Ułatwia on podróżowanie po Europie, a także udział w imprezach i uroczystościach. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki.

Posted in Aktualności

Accessibility Toolbar