Wyszukiwarka

Obowiązek odwołania wizyty

21 czerwca 2023

Masz zarejestrowaną wizytę w poradni, ale “coś ci wypadło” i nie możesz się na nią stawić? Pamiętaj, że jesteś obowiązany do odwołania tej wizyty np. telefonicznie. Odwołanie wizyty, której z różnych przyczyn nie potrzebujemy lub z której nie możemy skorzystać, pozwoli lekarzowi pomóc innemu pacjentowi.

Obowiązek odwołania wizyty określa Art. 20 ust. 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: „W przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2, 7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę”.

Dlaczego warto odwołać wizytę

  • lekarz zamiast czekać na Ciebie, przyjmie w tym czasie innego pacjenta
  • placówka będzie mogła płynniej i efektywniej działać
  • ogólny czas oczekiwania na wizyty przez wszystkich pacjentów skróci się, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi wiele kosztów – nieodwoływanie wizyt lekarskich jest globalnym problemem nie tylko publicznej, ale i prywatnej opieki zdrowotnej
  • placówka nie wykreśli Cię z listy oczekujących – jeśli nie zgłosisz się na wizytę i nie odwołasz jej bez istotnych powodów, będziesz musiał ponownie zapisać się na listę oczekujących
  • spełnisz obowiązek, który jest zapisany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

INFOLINIA / REJESTRACJA ZOZ BRODNICA tel. 459 595 575

Posted in Aktualności

Accessibility Toolbar