Wyszukiwarka

#SZCZEPIMY SIĘ – BRODNICA NA 100%

21 lipca 2021

Zapraszamy na kampanię profilaktyczno-edukacyjno-promocyjnej #SZCZEPIMY SIĘ – BRODNICA NA 100%, która odbędzie się w dniu 29 lipca 2021 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, w godzinach 10:00 – 16:00. Celem wydarzenia jest zwiększenie liczby osób poddających się szczepieniu przeciw COVID-19, jak również zwiększenie dostępu do specjalistycznej profilaktyki.

W ramach kampanii odbędą się:

 • BEZPŁATNE BADANIA

W tym dniu w godzinach 10.00-16.00 w mobilnych punktach usytuowanych na parkingu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, przy ulicy Karbowskiej 29 w Brodnicy, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań:

-SPIROMETRYCZNYCH pod kątem chorób układu oddechowego. Spirometria pozwala na szybką diagnozę schorzeń płuc i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wykrywa takie choroby, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma oskrzelowa. W profilaktyce spirometria stosowana jest często u osób palących papierosy czy narażonych na wpływ czynników szkodliwych dla układu oddechowego. Z uwagi na fakt, że korona wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy chorego, spirometria zalecana jest także po przebyciu COVID-19.

-DERMATOSKOPOWYCH w kierunku czerniaka skóry przy pomocy wideodermatoskopu. Wideodermatoskopia polega na komputerowym badaniu znamion za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną kamerę, które umożliwia oglądanie znamion w bardzo dużym powiększeniu oraz dokładną ich analizę. Jest to badanie przesiewowe w profilaktyce raków skóry, w tym czerniaka. Badanie pozwala zróżnicować rodzaje zmian skórnych i sprawdzić, czy nie ma podejrzenia przemiany w nowotwór skóry. Badaniu podlegają także wszelkie inne zmiany skórne. Pamiętajmy, że zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie często są całkowicie uleczalne. Ważne jednak, aby jak najszybciej podjąć decyzję o leczeniu, a do tego niezbędna jest prawidłowa diagnostyka.

Badanie zawsze należy wykonać jeżeli:

 • Na skórze pojawiła się nagle nowa zmiana
 • Istniejące znamiona powiększają się, stają się asymetryczne i maja nierówne brzegi
 • Zmienia się kolor znamienia lub staje się niejednolity
 • Zmiana skórna jest opuchnięta, zaczerwieniona, boli, swędzi, łuszczy się
 • Ze znamienia zaczyna się sączyć krew

NA BADANIA OBOWIĄZUJE WCZEŚNIEJSZA REJESTRACJA TELEFONICZNA POD NUMEREM TELEFONU 56 49 30 315.

 1. SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

W Punkcie Szczepień Masowych w godzinach 10:00-16:00 będzie możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA firmy Pfizer.

Na szczepienie nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść i okazać dowód osobisty. Szczepienia będą wykonywały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Dla osób które zdecydują się zaszczepić w tym dniu Urząd Miejski w Brodnicy, przygotował atrakcyjne gadżety, które będzie można odebrać po szczepieniu (ilość ograniczona).

 1. PUNKT INFORMACYJNY DOTYCZĄCY PROFILAKTYKI ZDROWOTNEJ

W punkcie Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Brodnicy, będzie można uzyskać informacje na temat realizowanych programów zdrowotnych oraz kampanii profilaktycznych, m.in. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia”, „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim” oraz wiele innych.

 1. PUNKT INFORMACYJNY

PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W BRODNICY

Na stoisku tematycznym przygotowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy przedstawione zostaną następujące zagadnienia:

 1. zapobieganie chorobom odkleszczowym;
 2. zapobieganie chorobom zakaźnym m.in. COVID-19, salmonelloza;
 3. fakty o szczepieniu: co to jest szczepionka, ogólne zasady stosowania szczepień, plusy i minusy szczepienia, rodzaje szczepionek, szczepienia zalecane kobietom w ciąży, szczepienia nastolatków, szczepienia ochronne w czasie pandemii COVID-19, odporność zbiorowiskowa, niepożądany odczyn poszczepienny;
 4. program szczepień ochronnych (na czym polega kalendarz szczepień i szczepienia zalecane);
 5. zaopatrzenie społeczności powiatu brodnickiego w wodę przeznaczoną do spożycia,
 6. informacje o bezpiecznych miejscach kąpieli na terenie powiatu brodnickiego w sezonie letnim 2021 r. (kąpieliska i miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli),
 7. sinice – zagrożenie dla zdrowia w kąpieliskach,
 8. zagrożenie obecnością bakterii Legionella sp. w instalacji wody ciepłej w budynkach użyteczności publicznej,
 9. suplementy diety – jedzenie to nie leczenie;
 10. pięć kroków do bezpiecznej żywności;
 11. informacja dla producentów pierwotnych owoców i warzyw;
 12. piramida żywieniowa;
 13. treści promujące zdrowy styl życia;
 14. bezpieczne wakacje;
 15. ochrona przed komarami;
 16. środki biobójcze;
 17. chemia w domu.
 1. DEBATA MEDYCZNA

Częścią edukacyjną będzie debata medyczna pn. „Uwierz prawdzie” – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach, podczas której lekarze pracujący na oddziale leczenia pacjentów z COVID-19 w brodnickim szpitalu, psycholodzy i epidemiolodzy odpowiedzą na kluczowe pytania dotyczące choroby oraz roli szczepień w oparciu o własne doświadczenia, naukowe ekspertyzy i dostępną wiedzę.

Prelegentami będą:

– Lek. med. Krzysztof Mitura – Działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy.

– Lek. med. Jerzy Buczkowski – Konsekwencje pandemii – aktualna sytuacja.

– Mgr Danuta Kowalkowska-Szramka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy – Rola szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19.

– Mgr Hanna Królikowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy – Skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii.

Organizatorami są Urząd Miejski w Brodnicy, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Brodnicy

Posted in Aktualności